רמת השרון

הנס של אדל

זהו סיפור עם סוף טוב על הצלת חייה של תינוקת מרמת השרון שיכל להסתיים בצורה טראגית

שרון יונתן 14/01/2019
אדל התינוקת עם הוריה מעיין וישראל, ד"ר ארז שמש, ד"ר היתם שלבי והאחות יוליה רן צילום: באדיבות מכבי שירותי בריאות


לפני כשבוע אדל לוי, תינוקת כבת שנה וחצי מרמת השרון, סבלה מחום גבוה שנפוץ מאוד בקרב תינוקות.      

הוריה החלו במתן תרופה להורדת חום ושיכוך כאבים. "ברגע שהחום התחיל לעלות מיד נתתי לה אקמול ובאמת החום ירד", סיפרה השבוע מעיין, אמה של אדל, "הלכנו יחד כל המשפחה באותו יום לגן חיות והיא הרגישה מצוין. כשחזרנו הביתה, הרגשתי שהחום שוב עלה לה ולכן נתתי לה שוב תרופה להורדת חום ואז קרה דבר שמעולם לא נתקלתי בו".

אחד הילדים שישב בספה זעק לאימו שתגיע מהר, כאשר אדל התינוקת החלה לפרכס על הספה ככל הנראה כתוצאה מעליית חום חדה ופתאומית. הוריה ההמומים של אדל, שמעולם לא נתקלו בתופעה, התעשתו מהר ורצו למוקד הרפואה הדחופה של מכבי שירותי בריאות בעיר. הם הגיעו למוקד תוך דקות ספורות והתקבלו מיד על ידי הצוות הרפואי שנכח במקום שהחל לטפל באדל הקטנה. "לרוע מזלנו הכל קרה ביום שישי, שעות ספורות לפי כניסת שבת וידעתי שהמקום היחיד שקרוב לנו לבית שיוכל לתת מענה מידי זה המוקד של מכבי ולכן בלי לחשוב פעמיים רצתי לשם" משחזר ישראל, אביה של אדל.

מיד עם כניסת המשפחה למוקד, רופא הילדים ד"ר ארז שמש לקח את התינוקת מידיו של אביה והכניס אותה לחדר הטיפולים, יחד עם רופאי הילדים ד"ר היתם שלבי וד"ר מורסי בדיר והאחות יוליה רן החלו בטיפול דחוף ומציל חיים. דקות ארוכות, מתוחות וקשות במיוחד עברו על הצוות הרפואי ועל אביה של אדל שלא הגיבה לטיפול וככל שהזמן עבר נשקפה סכנה אמיתית לחייה. הקושי העיקרי בטיפול נבע מהפרכוס שהקשה על הצוות בפעולות כמו החדרת עירוי, מתן תרופה ויצוב מצבה. ככל שהדקות עברו והזמן עבר, היה חשש כי הפרכוס יגרום לנזק בלתי הפיך.

"מצב של פרכוס חום בתינוקות, נמשך בדרך כלל חמש עד עשר דקות. במקרה של אדל הפרכוס לא הפסיק במשך כמעט 40 דקות. במקביל לטיפול שנתנו לה במוקד, הזעקנו צוות מד"א כדי להתכונן לפינוי לבית חולים" מספרת האחות יוליה רן שלקחה חלק במקרה. הצוות לא הפסיק לרגע בניסיונות להרגיע את הפרכוס של התינוקת ולשפר את מצבה, אך גם לאחר מתן חמש מנות של תרופה מיוחדת להפסקת פרכוס, אדל לא הגיבה. אביה, ישראל, המתין מחוץ לחדר וחיכה לעדכון הצוות. השבוע שיחזר: "הדקות עוברות, שמעתי את המאמצים של הצוות בתוך החדר והבנתי שהילדה לא מתעוררת. אין דרך לתאר את המתח והתחושה באותם רגעים, פשוט התיישבתי על הרצפה והתחלתי לבכות ולהתפלל".

כשצוות האמבולנס הצטרף לצוות המוקד ובעקבות חוסר התגובה של אדל לטיפול, האופציה שעלתה היא להרדים ולהנשים את אדל כדי לבצע בה פעולות החייאה "באותו רגע זאת הייתה הברירה שנותרה לאור הזמן הממושך של הפרכוס והחשש שלנו לנזק בלתי הפיך שיכול לגרום הפרכוס לתינוקת" מסבירה רן. רגע לפני שהחלו בתהליך ההחייאה, אדל לפתע, הגיבה. היא הפסיקה לפרכס וחזרה לעצמה בהדרגה.

ישראל: "באותו רגע הרגשתי שהחזירו לי את החיים, כבר חשבתי על הגרוע מכל. פתאום, ברגע אחד ובאופן מאוד לא צפוי, אדל הפסיקה לפרכס וחזרה לעצמה לאט לאט. בדרך לבית החולים היא כבר פקחה עיניים ואפילו הגיבה כשדברתי איתה. לא היו לי מילים".

צוות המוקד שטיפל יחד באדל במשך דקות ארוכות, נשם לרווחה ושמח לראות שהתגייסות המשותפת של כולם במקרה החריג הזה, הניב תוצאות ושהצליחו להפסיק את הפרכוס העיקש. "אני כבר 17 שנים אחות, עבדתי גם בחדרי מיון וגם בקופות חולים אבל מקרה כזה של פרכוס כל כך ארוך, מעולם לא ראיתי. חשוב להגיד במקרה של פרכוס כדאי להזעיק מיד אמבלונס" מסבירה האחות יוליה רן. הצוות יצר קשר עם ההורים יום לאחר מכן כדי לשאול לשלומה של אדל ולוודא שמצבה התייצב.

"הצוות הרפואי במוקד הוא בעיניי כמו חבורת מלאכים שהצילו לי את הילדה. מהרגע שנכנסתי למוקד הם הבינו את הדחיפות של המקרה, החלו לטפל בה מיד והרגיעו אותי כל הזמן. הם הצילו את החיים שלה ואין לי מילים להודות להם", סיכמה מעיין.
 

עוד כתבות
כתב לוקאל מיכאל פרוסמושקין 23/07/2019
חשד: מטפלת תקפה קשישה ברמת השרון
מיכאל פרוסמושקין 21/07/2019
קשיש הורשע ברצח אשתו
מיכאל פרוסמושקין 18/07/2019
פיצוץ ושריפה במפעל תעש
מיכאל פרוסמושקין 15/07/2019
כמות גדולה של סמים ברכבו אשר היתה מחולקת למנות
מיכאל פרוסמושקין 07/07/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
הרכבת נערכת לחגים
הרכבת נערכת לחגים
תומר ואריאל- גברת עם סלים
"גברת עם סלים"
בתמונה (מימין לשמאל) תלמידי תיכון תיכון אורט ע״ש יצחק שמיר עם טלי פוקס, רכזת שכבת י׳ ורינת ועקנין, רכזת חברתית בביהס
מחווה מרגשת ליתומים ואלמנות צה"ל
אתגר הקנגרו במרכז הרפואי פדה-פוריה
אתגר הקנגרו במרכז הרפואי פדה-פוריה
שלושה הרוגים בתאונה באזור אילת
מיכל כרמלי מנהלת בית הספר היובל
מנהלת בית הספר לוכדת הדבורים
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
רמי ויניב ושני ילדיהם
"אין סיבה שיפלו אותנו"